İnsan Kaynakları Süreçlerimiz

Borusan Otomotiv Grubu’nda işe alım sürecinin hedefi; kurum kültürümüzü temsil edecek, şirket değerlerine sahip, ilham veren, sorgulayan, iyimser ve yenilikçi çalışma arkadaşlarını aramıza katmaktır.

Kariyer Fırsatları

Projelerimiz

Satışta Kariyer Yolu

Borusan Otomotiv Grubu Satışta Kariyer Yolu projemiz, geleceğini otomotiv sektöründe şekillendirmek isteyenler için açtığımız yeni programımız. Program yetenekli gençlere satışta geleceğin lideri olmak için eğitim ve gelişim süreci sunarken ofisi ve sahayı birebir deneyimleme fırsatını da sağlıyor. Deneyim şartı aranmayan bu programda üniversitelerden yeni mezun olmuş katılımcılara yönelik eğitim programı ardından kadroya geçme ve Borusan Oto’da Satış Danışmanı olma fırsatı sunuyor. SKY projemizin sadece Borusan Otomotiv’in değil, tüm otomotiv sektörünün geleceğine liderler yetiştirmede büyük katkı sağlayacağına inanıyoruz.

Anahtar Kadında

Borusan Otomotiv Grubu olarak biz, hayata eşit bakmaya değer veriyoruz. Borusan Eşittir yaklaşımı ile çıktığımız bu yolda fırsat eşitliği ilkesine uygun olarak sektörümüze kadın teknisyen kazandırıyor, Anahtar Kadında Programımız ile eşitlik ve çeşitlilik için kadın çalışan sayımızı artırmayı hedefliyoruz. Bu uygulamamızın yalnızca bizim için değil sektörümüz için de benchmark olacağına inanıyoruz.


Aramıza Katıl

Firmamız bünyesinde yer alan açık pozisyonları “Kariyer.net”, “Linkedin” ve “Youthall” üzerinden inceleyebilir ve güncel ilanlara başvuru yapabilirsiniz.

Staj Programları

Yaz stajı dönemi Haziran-Eylül ayları arasında olup, başvuru dönemi Mart ayında başlamaktadır. Lise stajyerleri dönemi Ekim-Haziran arasında olup, başvuru dönemi Mayıs ayında başlamaktadır.

Staj programları hakkında üniversitelerle yakın işbirliği kurmaya, staj programları hakkında detaylı bilgi vermeye ve öğrencileri genel olarak işe alımla ilgili süreçler hakkında donanımlandırmaya oldukça önem veriyoruz.

ALPHA

Borusan Grubu ve Borusan Otomotiv Grubu olarak, mevcut işlerimizi daha iyi yapabilmek, değişen koşullara uyum sağlayabilmek ve kurumumuzun gelecekteki yöneticilerini yetiştirebilmek amacıyla, üniversitelerle yakın iş birliği içinde “Alpha” Programı kapsamında yeni mezunlara iş olanağı sağlıyoruz. Aramıza katılan yeni mezun arkadaşlarımızın kendilerini geliştirmeleri ve potansiyellerini gerçekleştirmeleri için gereken ortamı hazırlamayı, çalışanlarımıza fırsat yaratmayı ve destek olmayı, vizyonumuza ulaşmada en önemli anahtar olarak görüyoruz.

BURS OLANAKLARI

Borusan Grubu’nda tüm eğitime destek faaliyetleri, Borusan Holding kurucu başkanı Sn. Asım Kocabıyık tarafından kurulmuş olan Borusan Kocabıyık Vakfı tarafından yürütülmektedir. Eğitim desteği için başvurular www.bkv.org.tr web sitesi üzerinden yapılmaktadır.

Performans Yönetimi

Performans Yönetim Sistemi, Borusan Otomotiv Grubu’nda, şirketin insan kaynağı hakkında yönetime bilgi veren, çalışanlarımızın kurum ile bütünleşmesini sağlayan ve kurumu hedeflerine ulaştıran bir yönetme aracıdır.

Performans Yönetim Sistemimiz ile çalışanlarımızın bireysel hedeflerini gerçekleştirerek stratejik hedeflere ulaşılmasını, belirlenen ölçüm ve performans kriterlerine göre, çalışanlarımızın adil, eşit ve zamanında değerlendirilmesini, çalışanların performanslarının ve yetkinliklerinin dönem boyunca aldıkları geri bildirimler ile geliştirilmesini, ücret ve kariyer kararları için objektif bilgi elde edilmesini, çalışanların başarılarının ve performanslarının tanınmasını sağlamaktayız.

Yetkinlikler

Farkındalıkla Gelişiriz

Başarıya bireysel farkındalığımızı geliştirerek ulaşacağımızı bilir, her şeyden önce kendimiz tanırız. Davranışlarımızın işimizin ve başkalarının üzerindeki etkisinin farkında oluruz. Yöneticilerimizden, ekiplerimizden ve birlikte çalıştığımız tüm paydaşlardan geri bildirim ister, geri bildirimleri samimiyet ve açıklıkla dinleriz. Geri bildirimlerle gelişiriz.

Biz iyi bir ekibiz. Birlikte çalıştığımız kişilerin içinde bulunduğu durum ve duygular bizim için önemlidir. Her zaman karşımızdakini dinler, duygularını anlar ve anladığımızı hissettiririz.

Yaptığımız işin hayatımıza kattığı anlamı biliriz. Kendimizi geliştirmek için işimizi geliştirir; yeni bilgi ve beceriler edinerek, yeni sorumluluklar üstleniriz. Bilgiye karşı her zaman merak duyar, araştırır; yaşam boyu öğrenmenin gücüne inanırız.

Geleceği Hedefler, Bugünden Harekete Geçeriz

Gelecek için ortak hayaller kurar, hayallerimizi hep birlikte hayata geçireceğimiz cesur stratejilere ve hedeflere dönüştürürüz. Önceliklerimizi doğru belirler, çeviklikle harekete geçeriz. Güçlü reflekslerimizle bilgiye dayalı ve hızlı kararlar alırız. Belirsiz ve riskli durumlarda dahi kararlılığımızı korur, sonuca ulaşmak için sorumluluk üstleniriz. Yılmadan, başarı için hayal ettiğimiz gelecek hikayesinin peşinden gideriz.

Her zaman yeninin peşindeyiz. Yeni fikirleri hata yapmaktan korkmadan uygularız. Pozistif bakış açımızı kaybetmeden hatalarımızdan öğreniriz, yeniden dener; yeniden öğreniriz. Yeni fikirleri ve girişimleri destekler, değişimin öncüsü oluruz.

Pazarı, teknolojiyi, trendleri ve rakipleri yakından takip eder; pazardaki fırsatları en iyi şekilde değerlendirerek fark yaratırız. Her zaman işi daha iyi yapmanın yollarını ararız. Yeni teknolojileri kullanarak işimizi sürekli geliştirir, sektöre öncülük ederiz.

Ekibimizin Gücüne İnanırız

Borusanlı liderler olarak başarımızın sırrının ekibimizin gücünde yattığını biliriz. Borusan’ın gelecek hayaline ortak olacak ve heyecanını işine yansıtacak ekipler oluştururuz. Her bir ekip üyesini yakından tanır, gelişimlerini destekler, ekiplerimizle yetki ve sorumluluk paylaşırız. Böylece, her birinin kendi potansiyelini ortaya çıkarabileceği bir çalışma ortamı yaratırız.

Liderlik davranışımız ile rol model olur, ekiplerimize ilham veririz. Yarattığımız pozitif liderlik iklimiyle en zorlu dönemlerde dahi ekibimizin başarıya olan inancını korur, yüksek enerji ile sonuca ulaşırız. Yüksek performans için net hedefler belirler, zamanında ve açık geri bildirim ile sürekli gelişimi destekleriz. Değerlendirmelerimizde performans ve potansiyeli adaletle ayrıştırırız.

Birlikte Başarırız

Birlikte başarmanın gücüne inanırız. Başarılarımızı her zaman içtenlikle takdir eder, birbirimizden aldığımız güçle gelişiriz.

Biliriz ki başarıya ancak açık ve şeffaf iletişim kuran, ortak akılla hareket eden takımlarla ulaşabiliriz. Bu nedenle, daha iyiye ulaşabilmek için fikirlerimizi cesurca söyler, birbirimizin görüşlerini yapıcı şekilde sorgularız.

Çalışma kültürümüzün temelinde her görüşe açık olmak vardır. Birbirimizin görüşlerine değer verir, fikir ayrılıklarını karşılıklı kazanca ve pozitif bir dile dayanan ikna süreçleri ile yönetiriz.

Kariyer & Yetenek Yönetimi

Borusan Otomotiv Grubu’nda her bir çalışanımız “yetenek” olarak görülür.

Şirketimizdeki genç ve yüksek niteliklere sahip çalışan profilinin kariyer beklentilerini ve hedeflerini bilmek, yönetmek, kurumla paralel hedefler geliştirmelerini sağlamak ve hedeflerini doğru yönetebilmeleri için onlara rehberlik etmek, Yetenek Yönetimi açısından çok önemlidir.

Şirketimizde, çalışanlarımızın güçlü ve gelişime açık yönlerini tarafsız bir şekilde saptamak, belirli yetkinlikler doğrultusunda stratejik görülen pozisyonlara aday çalışanlarımızın gelişim alanlarını ve ihtiyaç seviyelerini belirlemek için Gelişim Merkezi Uygulamaları yapılmaktadır.

Açık pozisyonlar ile ilgili değerlendirme sağlanırken öncelikli olarak ilgili pozisyonun şirket içerisinde yedeği olup olmadığı kontrol edilir, yedeği olan pozisyonlar için çalışanın atamasının gerçekleşmesi ile süreç tamamlanır.

Pozisyonu yedekleyen çalışan olmadığı durumda iç ilan ve dış ilan süreçleri paralel yönetilir. Başvurularını gerçekleştiren adaylar değerlendirme sürecinde yetkinlik bazlı mülakat, kişilik envanteri, yönetici görüşmeleri ve yönetim üstü rollerde değerlendirme merkezi uygulamalarına dahil edilir.

Alpha Staj

Borusan Alpha Staj Programımız kapsamında, üniversite 3. ve 4. sınıf ya da yüksek lisans öğrencilerini uzun dönem stajyer olarak değerlendiriyoruz. Programımız boyunca öğrenciler haftanın 2 ya da 3 günü stajlarını yaparken bir yandan da eğitimlerine devam edebiliyor. Alpha stajyerlerimiz, staja başladıkları ilk gün itibarıyla deneyimli Borusan çalışanlarıyla birlikte öğreniyor, gelişiyor, projelerde yer alıyor ve katkı yaratıyor. Böylelikle kariyerlerine bir adım önde başlıyor. Mezun olan stajyerleri Borusan Alpha Genç Yetenek Programı için mutlaka değerlendiriyor, Borusan yolculuklarının devam edebilmesi için onları destekliyoruz.

Alpha Genç Yetenek

91 yılından beri yürüttüğümüz ve The Peer Awards for Excellence’dan uluslararası ödül kazanan Borusan Alpha Genç Yetenek Programımız kapsamında, potansiyeli yüksek yeni mezun gençleri Borusan Otomotiv Grubu’na kazandırıp geliştirerek geleceğin liderlerini yetiştiriyoruz. Mevcut yılın Haziran/Temmuz döneminde lisans ya da yüksek lisans eğitimini tamamlayabilecek öğrencileri potansiyellerini ölçeceğimiz değerlendirmelere alıyoruz. Bu değerlendirme sonrasında tam zamanlı olarak işe alınan yeni mezunları 2 senelik yapılandırılmış bir gelişim programına dahil ederek geleceğin liderleri olma yolunda destekliyoruz.

Mentorum

2019 yılından beri devam eden Mentorum programı ile her yıl çalışanlarımızı yöneticilerimizle mentorluk süreci için bir araya getiriyoruz. Mentorum programı, Mentorların liderlik gelişimine; Menteelerin ise yetkinlik gelişimi ve kişisel liderliğine katkı sağlaması nedeniyle hem Mentor hem de Menteeler için karşılıklı fayda sağlayan bir süreç. Programımızı kurumsal bilgi ve deneyimi aktararak herkesin gelişimine destek olan, motivasyon yaratan ve aynı zamanda çalışanlarımızın liderlik ve iletişim becerilerini arttıran bir gelişim yolu olarak görüyoruz.

Yetenek Yönetimi

Performans & Potansiyeli Yüksek Çalışanı destekleyen, organizasyonun yedekleme planlarına bağlı olarak yetenek havuzunu destekleyen süreçlerimiz her yıl kapsamlı çalışmalar yapılarak takip edilir.

Yönetici Gelişim Programı

Yönetsel rollere yeni atanan çalışanların, bireysel ve ekip liderliği konularında adaptasyonlarını sağlamak, liderlik becerilerinin gelişimine destek vermek amacıyla sürdürülen ve takip edilen gelişim programı ile yeni yöneticilerimiz desteklenmektedir.

Eğitim ve Gelişim

Eğitim ve gelişim faaliyetlerindeki temel ilke, çalışanların doğru işi yapmalarına ve yaptıkları işte en iyi olmalarına destek sağlayarak iş hedeflerine ve bireylerin kişisel gelişimine bilgi, beceri ve yetkinlik katmaya yardımcı olmaktır. Eğitim ve gelişim sorumluluğunun öncelikle bireyin kendisinde olduğu felsefesi doğrultusunda çalışanlar, mevcut becerileri ile bulundukları görevleri veya ileride geçmeleri muhtemel görevleri dikkate alınarak, yıllık gelişim planları uyarınca her türlü eğitim, seminer, fuar vb. programlara katılım için teşvik edilirler.

Yedekleme planları doğrultusunda gelişim planları, terfi durumunda gelişim planları, teknik uzmanlık gerektiren konularda eğitimler, liderlik programları, vb.

Mentörlük Programı

Borusan Otomotiv Grubu olarak şirketlerimizde görev yapan ve gönüllü olan tüm çalışanlarımız için, Şirket içinde belirlenen Mentörlerimizin deneyimlerinden faydalanacakları, gelişimlerine katkı sağlayacak ve şirket kültürüne daha etkin uyum sağlayacakları bir program bulunmaktadır.

Yedekleme Programı

Borusan Otomotiv Grubu olarak şirketlerimizdeki kilit rolleri ve o rollere kısa, orta ve uzun vadede aday olabilecek çalışanlarımızı belirleriz. İlgili kilit roller için aday olan çalışanlarımızı, gelecek rollerine hazırlayabilmek adına gelişim planlarını oluştururuz. Bireysel olarak oluşturulan gelişim planları Koçluk / Mentörlük, Sınıf / Online Eğitimler, Proje çalışmaları ve rotasyon uygulamalarından oluşur.

Ücret Yönetimi ve Ödüllendirme

Borusan Otomotiv Grubu’nda, iş değerlendirme yöntemi ile işler değerlendirilerek adil, rekabetçi ve pazar dinamikleri ile uyumlu ücret politikası oluşturulması amaçlanmakta; ücretlendirme uygulamaları belirlenirken yıllık sektörel ücret araştırmaları da kullanılmaktadır.

Bu doğrultuda, şirketlerimizde pazar dinamikleri ve performansa dayalı ücret politikasını, şirketlerimizin stratejisini ve rekabet gücünü destekleyecek şekilde uygulamaktayız. İşin içeriği ve çalışanın performansına bağlı belirlenen ücret artışları yılda bir kez gerçekleştirilmektedir.

Temel ücretin yanı sıra, çalışanlarımıza pozisyonlarına göre, prim uygulaması, özel sağlık, hayat ve bireysel emeklilik sigortası imkanları sunulmaktadır. Yöneticilerimiz için ise araç imkanı bulunmaktadır.

Takdir ve Ödüllendirme

Borusan Otomotiv Grubu’nda, sıra dışı başarıları ödüllendirdiğimiz ve çalışanları görünür kıldığımız ödüllendirme ve takdir sistemlerimiz bulunuyor. Bu süreçlerimiz ile ilgili farkındalığı arttırabilmek amacıyla “SenDeğerlisin” markasını oluşturduk ve tüm çalışmalarımızı bu başlık altına konumlandırdık.

Farklı çalışan gruplarının ihtiyaç ve beklentilerine yönelik ödüllendirme sistemlerimiz bulunuyor.
Ayın Takım Oyuncusu – Müşteri yüzlü çalışanların ödüllendirildiği platform
Atölyenin Fark Yaratanları – Atölyede çalışan çalışma arkadaşlarımızın ödüllendirildiği sistem

Kıdem Ödülleri

Borusan Otomotiv Grubu’nda 5 yıl ve üzeri kıdeme sahip çalışma arkadaşlarımıza her yıl düzenlediğimiz kıdem ödülleri töreninde kıdemlerine yönelik teşekkürlerimizi ileterek, ödüllendirme yapıyoruz.

Takdir ve Ödüllendirme

Borusan Otomotiv Grubu’nda, uyguladığımız çeşitli ödül programları ile çalışanlarımızın performanslarını ödüllendirmeye önem veriyoruz.

Kıdem Ödülü

10,15, 20, 25 ve 30 yıldır bizimle olan çalışma arkadaşlarımız için her yıl kıdem ödüllendirmesi yapıyoruz.

Puantum

Tüm çalışanlarımız birbirlerini “Puantum” uygulamamız ile anlık olarak takdir edebiliyorlar.

Ödüllendirme Programları

Her ay, Şirket içerisindeki komitenin, belirli kriterler çerçevesinde, adayları değerlendirmesiyle belirlenen “Ayın Takım Oyuncusu” na #SENDEĞERLİSİN adı altında ödüllendirmeler yapılır.

Sorumlu olduğumuz işlerin liderliğini üstleniriz. Yaptığımız işi sürekli sorgulayarak değişimi başlatır ve yönetiriz.

Lütfen cihazınızı dikey konumda kullanınız.