Okyanus Gönüllü Borusanlılar Platformu

Okyanus Gönüllü Borusanlılar Platformu 2008 yılında Borusan çalışanlarının bilgi ve becerilerini gönüllülük yaklaşımıyla değerlendirmeleri ve fayda projeleri ile topluma katkı sağlamaları amacıyla kuruldu.  

Borusan gönüllüleri çeşitli sivil toplum kuruluşları ile yaptıkları iş birlikleri ile eğitim, kültür-sanat, çevre, sağlık, insan hakları gibi farklı alanlarda etki alanı geniş projeleri hayata geçirmek için çalışıyor.

Borusan çalışanlarının gönüllü olarak yer aldığı Okyanus Gönüllülük Platformu, çevre temizliğinden sivil toplum kuruluşlarına desteğe kadar birçok proje gerçekleştirmektedir.

Okyanus Gönüllülük Platformu, çalışanların bilgi ve becerilerini toplumsal sosyal sorumluluk projelerinde gönüllülük yaklaşımıyla kullanmalarını sağlayarak eğitim-çocuk, sağlık, çevre ve yardım kampanyaları konularında etkili çözümler üretmektedir.

Eğitim-Çocuk

YGA

YGA, Türkiye’de kurulan kâr amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşudur. Geleceğe umutla bakmamızı sağlayan çift kanatlı gençler yetiştirir.

Oku, Düşün, Paylaş: ‘Oku, Düşün, Paylaş’ın amacı, dezavantajlı ilköğretim okullarındaki yıldızları keşfetmek ve yaratıcı düşünen, yazan, paylaşan, okuyan, araştıran, kendini iyi ifade eden, sosyal sorumluluk bilincine sahip olan geleceğin liderlerini yetiştirmektir.

Gaziantep GAP Görme Engelliler İlköğretim Okulu’nda ve Mecidiyeköy Parıltı Görmeyen ve Az Gören Çocuklara Destek Derneği’nde 2 kütüphane yaptırıp, 37 kişilik gönüllüler ekibimiz ile eğitimlerimizi gerçekleştirdik.

İstanbul Tematik Akvaryum Gezisi: Görmeyen ve az gören 10 öğrenci ile tematik akvaryum gezisi gerçekleştirdik.

Yemek Atölyesi: 16 Görme engelli çocuğumuz ve 2 gönüllümüz eşliğinde yemek okulunda pizza ve kek yaparak lezzetli ve keyifli bir gün geçirdik. Öğrencilerimiz pizza ve kekleri hazırlarken takım çalışması ile farklı dostlar kazanıp yeni bir başarma heyecanını yaşadılar.

Tiyatro Etkinliği: YGA Atölyesi’nden gelen gören ve görmeyen öğrencilerimizle Cevahir AVM’de “Sinan Süleymaniye’de” adlı tiyatro oyununu izledik.

Görme Engelli Öğrencimizin Hayali: Görme engelli öğrencilerimizden Hakan’ın Radyo Trafik’te radyo sunuculuğu hayalini gerçekleştirdik.

Meslek Lisesi Koçluk Programı

2014’ten bu yana her yıl Özel Sektör Gönüllüleri Derneği ile birlikte yürüttüğümüz bu projede meslek liselerinde 11. ve 12. sınıfta eğitim gören seçilmiş öğrencilerimize her bir gönüllümüz tarafından 12’şer saat koçluk eğitimi verilmektedir.

Zihinsel Engelli Çocuklarımıza Motivasyon

Beş farklı ülkeden 27 katılımcının olduğu projede rehabilitasyon merkezinde bulunan zihinsel engelli çocuklarımızın motivasyonlarını artırmak onların yalnız olmadıklarını göstermek adına Borusan Otomotiv Grubu olarak projeye destek verdik.

Give & Gain Çalışan Gönüllülüğü Haftası

Elim Sende Derneği ile birlikte eğitim seviyesi düşük ve dezavantajlı okullardan 9 öğrenci ile Perili Köşk’e Borusan Contemporary Çocuk Atölyesi’nde çalışma yaptığımız bir müze gezisi gerçekleştirdik. Sonrasında ise Boğaz manzarası eşliğinde yemek yedik.

Okul Dostu Programı

“Çevreci Penguenler” etkinliği için gönüllülerimiz 4. ve 5. Sınıf öğrencilerine küresel ısınma ve doğanın korunması konusunda bilinçlendirme çalışmaları gerçekleştirdiler. Öğrenciler ile birlikte deneyler ve interaktif çalışmalar yaparak karşılıklı bilgi paylaştılar.

“Meraklı Kitaplar” etkinliği için gönüllülerimiz 3.sınıflarda “35 Kilo Tembel Teneke” ve “Kedilerin Kaybolma Mevsimi” kitaplarını okudular ve çocukların hayal güçlerini geliştirerek, kitap okumaya dair heyecan, merak ve ilgi uyandırmak için ilgi çekici aktiviteler düzenlediler.

Bahçelievler Çocuk Esirgeme Kurumu

8 gönüllümüz, Bahçelievler Çocuk Esirgeme Kurumu bünyesindeki rehabilitasyon merkezinin korunmaya ihtiyacı olan 48 engelli çocuğu kardeşleri olarak sahiplendiler. Çocukların sosyalleşmesi üzerine projede tiyatro, piknik, yemek etkinlikleri gerçekleştirildi. Gönüllülerimiz yılda 4 sefer değişik etkinliklerle çocuklarla bir araya gelerek projenin sürdürülebilirliğini sağlamaktadırlar.

Sağlık

Sağlık

Pandemi sürecinde, Yeşilköy Acıbadem International Hastanesi’nde görev yapan sağlık çalışanları için tulum ve yüz siperliği bağışında bulunduk. İstinye Devlet Hastanesi’ne tulum, maske ve dijital tansiyon aleti; Malatya Hekimhan Devlet Hastanesi’ne de maske desteğinde bulunduk.

Çevre

Meşe Palamudu Toplama Günü

İstanbul Belgrat Ormanı’nda, Borusan Grubu olarak TEMA Vakfı, Turmepa ve Özel Sektör Gönüllüleri Derneği ile birlikte “Meşe Palamudu Toplama Günü”nde bir araya geldik. Bolluca Çocuk Köyü’nden misafirlerimizle birlikte toplam 236 kişinin katıldığı etkinlikte Borusan Oto ve Borusan Otomotiv ailesinden 55 kişi olarak hep birlikte çok sayıda meşe palamudu tohumu topladık. Tohumları ev ve ofislerimizde yeşillendirerek fidan haline getirmek üzere bir kısmının dikimini yaptık kalan tohumları ise TEMA’ya teslim ettik. Bunun yanı sıra Belgrad ormanında bulunduğumuz alandaki çöpleri toplayarak çevreye ilave katkıda bulunduk.

Kapak Toplama

Etkinliğimizin amacı mavi kapak toplayarak Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği’ne tekerlekli sandalye bağışlamaktı.

Borusan Oto İstinye Şubesi’nde “Çevre ve Çocuk” konulu aktivite gerçekleştirerek çocuklarımıza çevre bilincini aşılamayı amaçladık. Çocuklarımız kendi çabalarıyla topladıkları kapakları getirerek bu anlamlı projeye destek oldular. İlk etkinliğimizde 273 kilogram, ikinci etkinliğimizde 313 kilogram kapak toplandı. 1., 2. ve 3. olan çocuklarımıza hediyeler ve sertifikalar verildi. Çocukların keyifli saatler geçirmeleri için palyaço, karikatürist ve sosis baloncuğu gibi eğlenceli etkinlikler düzenlendi. İkinci etkinliğimizde sanatçı Kutsi de şarkılarıyla bizimle birlikte oldu.

Etkinliğimizde ek olarak Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği’nde Serebrovasküler hastalık nedeniyle %83 fonksiyon kaybı olan Sabri Gün’e 1 adet tekerlekli sandalye bağışlandı.

Kıyı Temizliği

Borusan Grubu genelinde düzenlenen “Kumsaz Sahili Kıyı Temizleme” etkinliğine katıldık. Etkinlik kapsamında 228 kilogram atık topladık.

Yardım Kampanyaları

Topkapı Fukara Perver Cemiyeti Yardımı

Kamu yararına çalışan Topkapı Fukara Perver Cemiyeti yararına mutfak malzemeleri ve oyuncak eşya toplama kampanyası düzenledik. Toplamda 29 koli malzeme bağışladık.

Yardım Elimizi Uzatıyoruz

Borusan Otomotiv Grubu genelinde LÖSEV, KEDV, ADD, Darülaceze İlköğretim Okulları ve benzeri kurumlar yararına kıyafet, ayakkabı, oyuncak, kitap toplama kampanyası düzenleyerek toplanan yardımları belirli periyotlarda ilgili kurum ve kuruluşlara gönderiyoruz.

Lösev Hediyelik Eşya Standı

LÖSEV’i desteklemek ve lösemili çocuklarımızı mutlu etmek için her yıl sonunda tüm şubelerimizde LÖSEV’den gelen hediyelik eşyaların satışının desteklenmesi için hediyelik eşya stantları kuruyoruz.

Yedikule Hayvan Barınağı

Yedikule hayvan barınağında bulunan 3000 köpeğin soğuklarda taşa yatmaması ve hijyen koşulları için ihtiyaç duyulan gazete ve battaniye bağışını aylık periyotlarla gerçekleştirmeyiz.

Sokak Köpekleri için Kulübe Yapımı

Asım Kocabıyık Lisesi çalışanlarının ve öğrencilerin katılımıyla Borusan Oto atölyelerinde ahşap yük paletlerinden yararlanarak sokak köpekleri için kulübeler yaptık ve şiddetli kış koşullarında köpeklerin hayatlarına destek olmak için kulübeleri Giresun’a gönderdik.

İkinci El Eşya Birinci El İhtiyaç

Acil İhtiyaç Projesi Vakfı’na ve Açık Gardrop mağazasına 31 koli; oyuncak, kıyafet, çanta, ayakkabı ve ev eşyası yardımı yaptık.

Van Depremi Sonrası Yardım Kampanyası

Van depreminde evsiz kalan vatandaşlarımız için içinde atkı, bere, eldiven, çorap, bot, kazak, palto ve battaniye ürünlerinin yer aldığı 88 paket ihtiyaç sahibi depremzedelere ulaştırdık.

Hakkari 2.El Kıyafet Kampanyası

Hakkari Yüksekova Dilektaşı Köyü İlköğretim Okulu’na içinde kıyafet, ayakkabı, ev eşyası olan 6 koli göndererek ihtiyaç sahibi öğrencilerle paylaşılması sağladık.

Kırtasiye-Spor Malzemesi ve Yiyecek Toplama Kampanyası

Şırnak ili İdil ilçesi Bereketli Köyü İlk-Orta Okulu için başlattığımız kampanyamızda 220 paket kırtasiye ve spor malzemesi ve 5 koli şeker, çikolata, lokum ve çerezden oluşan yardım paketleri toplayarak okula teslim ettik.

Kampanyamıza çalışanlarımız, müşterilerimiz ve bir tedarikçimiz destek vermiştir.

Ramazan Paketi Yardımı

Pandemi döneminde maddi zorluk yaşayan vatandaşlarımıza destek olmak için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yardım kampanyasına Borusan Otomotiv Grubu Okyanus Gönüllüleri olarak 1.390 Ramazan kolisi bağışladık.

İzmir Depremi Sonrası Yardım Kampanyası

İzmir’de yaşanan deprem felaketi sonrası ihtiyaç sahiplerinin yanında olmak amacıyla, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı kampanyaya gıda ve hijyen paketleri ile destek olduk. Borusan Otomotiv Grup şirket gönüllülerinin yaptığı bireysel yardımların toplamı kadar ilave yardımı, Borusan Otomotiv Grubu olarak, İzmir depremzedelerine kira yardımı olarak bağışladık.

Bodrum Yangını Sonrası Yardım Kampanyası

Ülkemizde yaşanan yangın felaketleri sonrası, çalışma arkadaşlarımızın bağışları ve şirketimizin desteği ile TEMA’ya 1.826 adet fidan bağışı gerçekleştirdik. Ayrıca Bodrum’da yaşanan yangın felaket için ihtiyaç listesindeki malzemeleri tüm şubelerin ve tedarikçi firmalarımızın destekleri ile temin ederek gönderilmesi sağladık.

Kitap Bağışı

Borusan Otomotiv Grubu olarak her yıl belirlediğimiz bir şehirde ihtiyaç sahibi bir okula çalışanlarımızın yaptığı kitap bağışları ile kütüphane kuruyoruz.

Lütfen cihazınızı dikey konumda kullanınız.