Sorumlu olduğumuz işlerin liderliğini üstleniriz. Yaptığımız işi sürekli sorgulayarak değişimi başlatır ve yönetiriz.

İnsan Kaynakları

Borusan Otomotiv çalışanları temsil ettikleri seçkin markaların bir parçası olduklarını her zaman hissederler. Üretken, yenilikçi ve çevreye saygılı bir dünya yaratma arzusu içindeki yüksek motivasyonlu personel, son derece modern ve en üst standartlardaki çalışma ortamlarına sahiptir. Şirket de personelinin beklentilerini gözeterek, yaşam standartlarını arttırmaya çalışır.

Borusan Otomotiv, Yetkili Satıcılar ve Yetkili Servisler teşkilatında görev alan 1000'e yakın çalışana birer birey olarak önem verilir. Perakende satış ve satış sonrası hizmetinde 30 yılı aşkın süredir Borusan Otomotiv, Yetkili Satıcılar ve Yetkili Servisler, iyi eğitimli ve yetkin teknik personel kadrosuyla Türkiye'nin otomotiv sektörünün en kaliteli teknik desteğine sahip, öncü bir gruptur.

İK Sistemleri


İşe Alım

Borusan Otomotiv'de işe alım, pozisyon ihtiyacı doğduktan sonra şirketin vizyon, misyon, hedefleri ve kurum kültürü doğrultusunda çağdaş ölçme ve değerlendirme yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilir. Seçimlerimiz, kurumun ve temsil ettiğimiz markaların değerleri ile işin gerektirdiği yetkinlikleri tam olarak karşılayacak, performansları ile fark yaratacak profesyoneller arasından yapılır. Adayları bir yandan işin gerekleri doğrultusunda, diğer yandan davranışsal eğilimleri yönünden değerlendirerek "doğru işe doğru insan" felsefesi ile yerleştirme hedeflenir.

Performans Yönetimi

Çalışanların performansları; bütün bir yıl boyunca bağlı bulunduğu bir üst yöneticisi tarafından izlenir. Yıl sonunda yapılan karşılıklı görüşmeler ve çok yönlü değerlendirmeler ile çalışanın performansı ve şirket hedeflerine bağlı olarak kişisel hedeflerinin gerçekleşme oranları tespit edilir. Yapılan Performans Değerlendirmelerine bağlı olarak; ihtiyaçları doğrultusunda kişilerin eğitim ve gelişim planları yapılır.

Eğitim ve Gelişim

Eğitim ve gelişim faaliyetlerindeki temel ilke, çalışanların doğru işi yapmalarına ve yaptıkları işte en iyi olmalarına destek sağlayarak iş hedeflerine ve bireylerin kişisel gelişimine bilgi, beceri ve yetkinlik katmaya yardımcı olmaktır. Eğitim ve gelişim sorumluluğunun öncelikle bireyin kendisinde olduğu felsefesi doğrultusunda çalışanlar, mevcut becerileri ile bulundukları görevleri veya ileride geçmeleri muhtemel görevleri dikkate alınarak, yıllık gelişim planları uyarınca her türlü eğitim, seminer, fuar vb. programlara katılım için teşvik edilirler.

Teknik Eğitimler - Borusan Otomotiv BMW Grup Eğitim Kataloğu 2020
Teknik Eğitimler - Borusan Otomotiv JLR Grup Eğitim Kataloğu 2021


Öneri Sistemleri

Çalışanlar verdikleri önerilerle şirkete sağladıkları maddi kazanç veya müşteri ve çalışan memnuniyetindeki artışlar oranında özel olarak ödüllendirilirler. Bu sistem tüm çalışanların katılımına açık olup, çalışanlar tarafından oluşturulmuş bir komite tarafından değerlendirilerek ödüllendirilmektedirler.

Çalışma Koşulları

İzin Hakları
1-5 yıl kıdemi olan personel 18 iş günü, 6-15 yıl kıdemi olan personel 22 iş günü, 15 yıldan daha fazla kıdemi olan personel 26 iş günü yıllık ücretli izin kullanma hakkına sahiptir.
Çalışma Saatleri
08.00-12.30 / 13.30-17.00
(Pazartesi-Perşembe)
08.00-12.30/13.30-17.00 (Cuma)

Şirketimizde Esnek Çalışma Saatleri uygulaması olup; çalışanlarımız “günlük” çalışma sürelerini tamamlamak koşuluyla belirlenmiş olan çerçeve içinde, mesai başlangıç ve bitiş saatlerini kendi tercihlerine göre esnek olarak belirleyebileceklerdir.
Sağlık Sigortası
Çalışan personele "iş değerlendirme"
sınıflarına göre, her yıl değişen miktarlarda
özel sağlık ve hayat sigortaları
yapılmaktadır.
Ücret Politikası ve Yan Faydalar
Yılda 12 maaş verilmektedir. Satış grubunda çalışan personel için satış primi sistemi, satış sonrası grubunda çalışan personel için satış sonrası prim sistemi, yönetici seviyesinde çalışanlar için şirket performansına bağlı olarak yönetici prim sistemi ve performansı yüksek başarılı personele performans prim sistemi bulunmaktadır. Ocak ayında performans ve enflasyona göre olmak üzere yılda 1 kez ücret ayarlaması yapılmaktadır.
Ulaşım
Çalışanların işe gidiş ve dönüşlerini sağlamak için, muhtelif güzergahlardan geçen personel servisleri bulunmaktadır.
Öğle Yemeği
Öğle yemeği anlaşmalı özel yemek fabrikalarından alınan kaliteli yemeklerle şirket tarafından verilmektedir. Atölye çalışanları için sabah ve öğleden sonraları olmak üzere 2 adet dinlenme ve çay-kahve molası verilmektedir. Tüm tesislerde sigara, sigara yasağı nedeniyle belirlenmiş açık alanlarda içilebilmektedir.
Sosyal Aktiviteler
Çalışanların sosyal hayatları ve kaynaşmayı geliştirmek amacı ile sosyal kulübün organize ettiği toplantı, tiyatro ve müzik gibi aktiviteler düzenlenmektedir. Borusan Oto Avcılar tesisimizde kapalı spor merkezi çalışanların kullanımına sunulmuştur. Çalışanların, kar amacı gütmeyen ve topluma fayda yaratmayı hedefleyen farklı kuruluşlarla yürütülen projelerde görev alması desteklenmektedir.
Kültür Sanat
Borusan Kültür ve Sanat Vakfı; konser, söyleşi, atölye, video gösterisi gibi kültür ve sanat faaliyetleriyle toplumumuzun sanat yaşamının zenginleşmesine katkıda bulunmaktadır. 1993 yılında Oda Orkestrası olarak kurulan, sürekli genişleyen deneyimli ve yetenekli sanatçı kadrosu ve Şef Gürer Aykal’ın katılımı ile 1999 yılında Filarmoni Orkestrasına dönüşen Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, Borusan Grubunun toplumumuza bir armağanıdır. Tüm personelimizin Kültür ve Sanat faaliyetlerine katılımları desteklenmekte ve tüm etkinlikler çalışanlarımıza düzenli olarak duyurulmaktadır.
Esnek Yan Haklar
Esnek Yan Haklar uygulaması ile, ek menfaat paketlerimizi ihtiyaçlarımıza göre oluşturabiliyoruz. Esnek yan haklar programı ile; check-up, hayat sigortası, diş ve göz muayene paketleri, İngilizce dil eğitimi, alışveriş çekleri, hobby paketi, tatil paketi gibi seçimler yapabilmekteyiz.
Co-Pilot
Aramıza katılan çalışma arkadaşlarımızın kurum kültürüne ve işe adaptasyonunun hızlı bir şekilde sağlanması amacıyla Co-Pilot uygulamamız bulunmaktadır.
Diğer Yan Faydalar
Borusan Otomotiv bünyesinde avans ve kredi imkanlarının yanı sıra özel sağlık ve hayat sigortası ile bireysel emeklilik imkanları da bulunmaktadır.
Otomobil veya motosiklet sahibi olmak isteyen personele şirketin satışını yaptığı markalarda özel personel indirimi uygulanmaktadır. Bununla birlikte Borusan Grubu çalışanları ve yakınları farklı firmalar ile(restoran, sosyal tesis, sağlık kurumları, vb) dönemsel olarak yapılan özel indirim anlaşmalarından faydalanabilmektedir.